Graciozs, pieticīgs, paklausīgs

0
1368
Restavrator

RestavratorTieši tā būtu īsumā raksturojams vieglais motocikls ИЖ-56, kas bija ārkārtīgi populārs pagājušā gadsimta vidū. Kā rāda prakse, interese par to vēl joprojām nav zudusi.

ИЖ-56 neprasīja nekādu īpašu kopšanu. Lieliski uzvedās ārpus pilsētas, kur nebija nekā tāda, ko varētu uzskatīt par ceļu, un kur par vairāk vai mazāk kvalitatīvu apkopi vispār nebija ne runas. Motocikls viegli pārvarēja ūdens šķēršļus, ja vien brasla dziļums nepārsniedza 30 cm, un nebaidījās ne no putekļiem, ne dubļiem… Tas bija viegli vadāms un izturīgs, savā ziņā pat sportisks un graciozs. Visbeidzot, to salabot varēja ar stieplītes palīdzību! No 1956. gada līdz 1962. gadam pasaulē tika laists vairāk nekā pusmiljons ИЖ-56 eksemplāru.

Restavrator Restavrator

Viens tāds eksemplārs savulaik nonāca Daugavpilī. 1957. gadā dzimušo ИЖ-56 aktīvi lietoja tā saimnieks, bet pēc tam motocikls ilgi stāvēja garāžā… Vēlāk ar to pa Latgales ceļiem braukāja īpašnieka mazdēli, bet, izbraukājušies pēc sirds patikas un nodzinuši motociklu līdz galam, atkal to nolika pie malas… Taču pieauguši nolēma, ka galīgi nolietotais padomju autobūves šedevrs tomēr ir pelnījis vēl vienu dzīvi. Viņi, protams, vērsās pie Latvijas kompānijas Restavrator dibinātāja un vadītāja Konstantīna Želudkova un viņa komandas.

– Tā bija īsta restaurācija, – saka Konstantīns. – 90% oriģinālo detaļu mēs atjaunojām paši savā darbnīcā, bet 10% dabūjām no Iževskas mašīnbūves rūpnīcas noliktavām. Centāmies saglabāt pat motocikla sākotnējo – jūras zilo – krāsu. Motocikls ir uzticams, izturīgs, viegls. Gluži tāds pats kā savos jaunības gados.

Restavrator Restavrator Restavrator

…Un nu, lūk, šis skaistulis – citādi to nemaz nenosauksi! – atkal trauksies pa ceļiem (ne tikai Latgales ceļiem), sagādājot prieku ne vien saviem saimniekiem, bet arī daudzajiem ceļā satiktajiem cilvēkiem, kuri tam noskatīsies pakaļ ar sajūsmā mirdzošām acīm.