Volkswagen Bulli: leģenda Nr. 2

0
469

Slavenā modeļa veidošanas idejai – 70 gadu

1949. gadā tika konstruēts mikroautobusa Transporter prototips, ko nosauca par Bulli („Bullītis”. Tas kļuva par Volkswagen leģendu Nr. 2.

Ideja uzbūvēt nelielu furgonu (miniautobusu)  radās holandiešu importētājam: Bens Pons pievērsa uzmanību neparastam transportlīdzeklim, būtībā kravas platformai uz Beetle bāzes, kuru Volkswagen rūpnīcā Volfsburgā izmantoja  kravu pārvadāšanai. Bens toreizējam VW ģenerāldirektoram Henriham Nordhofam piedāvāja izlaist sērijveida mikroautobusu. Un parādīja bloknotu ar paša roku zīmētu automobiļa modeli, kuram līdzīga tobrīd nekur pasaulē nebija: kravas mašīnu ar kabīni virs dzinēja, ar dzinēju aizmugurē un furgonveida korpusu. Nordhofam ideja iepatikās. Un jau pēc diviem gadiem oficiālā preses konferencē tik parādīts gatavs paraugs, bet vēl pēc gada pasaulē nāca pirmais sērijveida T1, kam tika dots nosaukums Bulli.

legend-002.Pirmais Bulli varēja pārvadāt aptuveni 750 kilogramus smagu kravu. Dzinēja apjoms bija  1131 kubikcentimetrs, jauda – 18 kilovati, rotācijas frekvence 3300 apgriezieni minūtē.  Miniautobuss varēja pārvadāt astoņus cilvēkus.

Šis „Bullītis” naski ripoja pa ceļiem, nemitīgi modernizējoties un iemantojot aizvien jaunus pielūdzējus. Mikroautobuss sevi apliecināja kā lielisks, drošs komercautomobilis. Tika izlaistas dažādas Bulli modifikācijas: mikroautobuss, kombi, kravas mašīna ar nosegtu virsdaļu, pikapi (vienvietīgs un daudzvietīgs), ambulance un „māja uz riteņiem”. 1955. gada augustā konveijeru atstāja miljonais automobilis.

Nelielo, tomēr ietilpīgo, bet galvenais lēto un vienkārši apkopjamo komercautobusu dažādās modifikācijās izlaida līdz divdesmitā gadsimta astoņdesmito gadu sākumam. VW Bulli kļuva par vesela laikmeta seju. Kopā ar savu pēcteci VW T2 tas bija populārs hipiju aprindās (Hippie Bus). Neviens tolaik nespēja pat iedomāties, ka šī izteikti komerciālā „pārvadātāja” izlaide aizsāks veselu „busu” kultūru. Tagad  VW Bulli sastopami reti. Tie ir īsteni retrodārgumi.

Par godu slavenās idejas jubilejai zīmols VW demonstrēja speciālu Multivan sēriju „Bulli 70 gadi”. Tās pamatā ir komplektācija Comfortline, kurā retrostila valdzinājums apvienots ar mūsdienu tehnoloģijām un stabilo kvalitāti. Izlaisti tikai 70 šādi Multivan.