Čempions

0
417
Nikita Lijcs

Nataļja Voronova

Tehnika. Ātrums. Ūdens. Šīs trīs stihijas Nikitu Lijcu vilinājušas jau kopš agras bērnības. Kas ietekmēja viņa lēmumu nopietni nodarboties ar ūdensmotosportu. Vai tas, ka ar šo sporta veidu aizrāvās viņa tēvs? Viņa stāsti? Vai varbūt Lielupe, kas lēni plūst gar mājas logiem Valteros, kur mērķtiecīgais puisis uzaudzis? Tas nav svarīgi. Fakts paliek fakts: Nikita ir komandas Jūrmala Racing Team līderis, divkārtējs pasaules čempions, Latvijas Ūdensmotosporta federācija viņu jau ceturto reizi atzinusi par gada sportistu.

– Cik vien sevi apzinos, tik atceros arī tēva stāstus par laivām, sacensībām un manevriem uz ūdens, par uzvaru prieku un zaudējumu rūgtumu, bet galvenais, par bezgalīgu, rūpīgu darbu, bez kura nekas nav panākams, – stāsta Nikita. – Protams, arī es sasirgu ar šo “slimību”, sāku aizrauties ar tehniku, sapņoju par to, ka pats nodarbošos ar grūto, bet tik skaisto sportu. Redzot, ka puikas aizraušanās ir nopietna un uz ilgu laiku, tēvs man nopirka pirmo laivu. Īstenībā tā gan bija veca koka sile bez motora. Par laivu tā kļuva, pateicoties pūlēm un laikam, ko tajā ieguldītajām es un tēvs.

Nikitam bija vienpadsmit gadu, kad viņš tika pie savas pirmās laivas. Pēc gada (2007.gadā) viņu uzņēma Jūrmalas junioru komandā, bet 2008.gadā tās sastāvā viņš piedalījās savās pirmajās sacensībās. Tās bija sacīkstes apļveida trasē un notika Liepājā. Toreiz Nikita ierindojās ceturtajā vietā.

– Mans tēvs Aleksandrs Lijcs savās pirmajās sacensībās ieguva otro vietu, –saka Nikita. – Vēlāk es viņu apsteidzu…

Tēvs 2009.gadā Nikitam nopirka jau īstu laivu. Braucot ar to, viņš pēc gada izcīnīja galveno titulu, kļuva par pasaules čempionu, bet 2013.gadā – jau par divkārtēju. Turklāt tās bija astoņu stundu izturības sacensības. Pēc tam bija vēl citas sacīkstes, tostarp 24 stundu garumā Ruānā. Tolaik Nikita bija pārgājis Formula 4 klasē, kur ātrumi ir lielāki, un prestižās sacīkstēs tajā vairākkārt tika ieguvis godalgotu vietu.

Nikita Lijcs– Mans mērķis ir iet tālāk un iekļūt visaugstākajā, Formula 1 klasē, – saka Nikita. – Gribu, lai tēvs lepotos ar mani un zinātu, ka laivu man nav pircis veltīgi…

Taču tas nav neatlaidīgā puiša vienīgais mērķis. Jā, viņš vēlas taisīt karjeru sportā. Un to arī dara. Bet vienlaikus cenšas savam iemīļotajam sporta veidam piesaistīt sponsorus un partnerus. Nikita ir pārliecināts: Latvijas ūdensmotosports ir jāpaceļ jaunā līmenī. Bet šim nolūkam vajadzīga nauda. Un ieinteresēti cilvēki. Jāpiebilst, ka iecienītā sporta veida pacelšanu jaunā līmenī Nikita jau uzsācis, tam piesaistot pavisam jaunus zēnus (arī meitenes). Lai nesēž mājās, pielipuši datoram un pogu spaidīšanai, bet iepazīst ātrumu un ūdeni, lai savām rokām apgūst interesantu un grūtu nodarbošanos. Tādēļ pēc Jūrmala Racing Team līdera iniciatīvas tur tiek gaidīti ieinteresēti nākamie sportisti jau no sešu gadu vecuma. Tur viņiem iemācīs gan jūrnieku mezglus siet, gan rīkoties ar tehniku, gan strādāt.  Kā apgalvo Nikita, tā nebūs vienkārša vizināšanās ātrgaitas laivā, pēc kuras visi izklīdīs pa mājām. Būs visīstākais darbs. Un vispirms darbs ar sevi. Tas būs darbs ar trijām stihijām: tehniku, ātrumu, ūdeni. Tikai tā top čempioni.

Nikita Lijcs