Džeimss Dīns: mistiskā realitāte

0
340
James Dean

ASV Kinoinstitūts viņa vārdu „100 izcilāko zvaigžņu” sarakstā ierindojis 18. vietā. Viņš ir vienīgais aktieris, kas pēc nāves divas reizes izvirzīts „Oskara” balvas saņemšanai. Viņa mūžu apvij mīti, viņa mašīnu – mistika.

James DeanGrūta bērnība

Džeimss Bairons Dīns dzimis 1931. gada februāra naktī Feirmauntā (Indiānas štats). Viņa māte Mildreta dievināja dzeju, tāpēc otrais vārds zēnam tika dots par godu izcilajam angļu dzejniekam. Tēvam, fermerim Vintonam Dīnam Džeimss bija negribēts bērns: lieka mute. Mildreta dēlu mīlēja un atbalstīja viņa interesi pār mākslu. Puika mācījās vijoļspēli, apmeklēja dejas klasi. Māte viņu pieteica teātra skolā. Pirmo reizi skatītāju priekšā Džimijs stājās piecu gadu vecumā skolas svētkos. Tomēr aktiermākslu viņš apguva īsu brīdi. Tēvs (pēc specialitātes zobu tehniķis) atrada darbu Kalifornijā. Un 1936. gadā ģimene pārcēlās uz Santamoniku. Pēc četriem gadiem Mildreta nomira. Tēvs apprecējās otrreiz, bet dēlu nosūtīja pie savas māsas. Dīns atkal nokļuva dzimtajā pilsētā un nonāca Ortensas un Markusa Vinslovu aprūpē.

Dīna piecpadsmitajā dzimšanas dienā Markuss viņam uzdāvināja čehu 1,5 zirgspēku jaudas motociklu CZ, ar kuru puika braukāja apkārt. Tā Dīna dzīvē ienāca ātrums.

Viņš studēja dramatisko mākslu. Un bieži vakarus pavadīja kopā ar kvēkeru baznīcas garīdznieku Džeimsu De Vērdu. Šim elegantajam dzejas, klasiskās mūzikas un pusaudžu cienītājam bija svarīga loma Dīna dzīvē. Puisis acīmredzot ar viņu apguva pirmo seksuālo pieredzi.

Pēc skolas beigšanas Dīns atgriezās pie tēva. Paklausot viņam, iestājās koledžā, lai studētu jurisprudenci. Vienlaikus turpināja apgūt aktiermeistarības pamatus. Drīz Dīns pārgāja uz Kalifornijas Universitāti, lai nopietni studētu dramatisko mākslu.

James DeanDzīves un meistarības mācība

Tēvs nepaklausīgajam dēlam atteica finansiālo palīdzību. Bet vai tad tas ir kāds šķērslis ceļā uz izraudzīto mērķi? Dīns aizrautīgi mācījās, strādāja, spēlēja uz universitātes teātra skatuves. Taču drīz vien kopā ar kopmītnes istabas biedru Viljamu Bastu pārcēlās uz viesnīcu (studenti uzskatīja, ka viņus saista „īpašas attiecības” un bija sašutuši). Tieši tolaik Dīns ieguva pirmo aģentu. Pateicoties Izabelai Drezemerai, Džimijs sāka filmēties reklāmās.

Dīnam, kas mērķēja uz Olimpu, ar to bija par maz. Iepazinies ar kino aprindās valdošajiem tikumiem, viņš saprata, ka panākumus var gūt, sniedzot noteiktus pakalpojumus tiem, no kuriem ir atkarīga lomas piešķiršana.

Kamēr Dīns meklēja aizbildņus, Izabela panāca, ka viņu apstiprina Jāņa Kristītāja lomai reliģiskajā televīzijas filmā „Nelaime Nr. 1”, kura tika demonstrēta 1951. gada Lieldienās. Viņš ieguva mazas lomas vēl trijās filmās. Un izrādījās, ka Džimijs bija ne tikai fotogēnisks, bet viņam piemita īpašība, ko Merilina Monro dēvēja par spēju „mīlēties ar kameru”. Tomēr jāteic, ka mīlēšanās ar aizbildņiem vēlamās lomas nedeva. To sapratis, Dīns devās mācīties uz Ņujorku, uz Savienotajās Valstīs visprestižāko teātra skolu – Lī Strasberga aktierstudiju, kuru apmeklēja XX gadsimta piecdesmito sešdesmito gadu kinozvaigznes. Drīz vien sekoja uzaicinājumi filmēties televīzijas šovos un seriālos. Un visbeidzot – Bagira loma Brodvejas izrādē The Immoralist. Viņu pamanīja. Ceļš uz Holivudu bija vaļā.

Viņš paspēja atveidot tikai trīs nopietnas kinolomas. Tās bija Kels Trasks – Džona Steinbeka ģimenes sāgas „Austrumos no Ēdenes” ekranizācijā (režisors Elija Kazāns), „Grūti audzināms pusaudzis” Džims Stārks – Nikolasa Reja filmā „Dumpinieks bez iemesla” un naftas magnāts Džets Rinks – Džordža Stīvensa filmā „Gigants”.

James DeanJaunkundzes un huligāns

Par Dīnu gan dzīves laikā, gan pēc nāves klīda baumas par viņa seksuālajām dīvainībām. Runāja pat, ka viņš ir mazohists, kuram patīk, ka pret ķermeni apdzēš smēķus. Tika uzskatīts, ka viņš ir „rūdīts gejs”, tomēr bija arī romāni ar sievietēm – īsti vai sadomāti, kurš gan tagad to var pateikt?.. Taču kādu laiku viņš dzīvoja kopā ar Elizabeti Šeridanu, Barbaru Glenu.

James Dean
Džeimss Dīns un Ursula Andresa.

Liela mīlestība Dīnam bija ar itāļu aktrisi Pjeru Andželi. Tomēr ir versija, ka tas bija kompānijas Warner Brothers reklāmas triks, lai aktierim veidotu heteroseksuālu imidžu. Arī pati Pjera vēlāk, runājot par Dīnu, minēja tikai pastaigas pa pludmali. Kā baumo, tā pati kompānija par Džeimsa draudzeni „apstiprināja” deviņpadsmitgadīgo Ursulu Andresu no Šveices. Taču diezin vai ir svarīgi, kas bija viņa seksa partneri, kam viņš deva priekšroku. Daudz interesantāks ir mistiskais oreols ap viņa vārdu pēc agrās un briesmīgās bojāejas…

James Dean
Džeimss Dīns un Pjera Andželi.

Ātruma alkas

Piecpadsmit gadu vecumā iegūtā tieksme pēc ātruma savu paveica: tā Dīnam kļuva par īstu kaislību. Vēlāk Markuss teica: „Ja viņš kaut reizi būtu nokritis no velosipēda, viss varētu būt pavisam citādi… Iespējams, pēc šī  kritiena  no ātruma sāktu baidītos. Taču viņam bailes bija svešas.”

Kamēr nebija attiecīgu honorāru, Džimijs braukāja ar motocikliem – gan jauniem, gan lietotiem. Nopelnījis pirmo lielo naudu, nopirka angļu MG TD, bet pēcāk universālo Ford Country Squire Woodie. Par 1953. gada izlaiduma sarkano sporta MG TD Dīns bija stāvā sajūsmā. „Es gulēju kopā ar savu MG!,” no laimes un ātruma apdullušais Dīns rakstīja Barbarai Glenai. Viņš nespēja izšķirties, kas viņam patīk vairāk – vīrietis vai sieviete. Bet pilnīgi noteikti zināja, ka ļoti labi jūtas pie stūrēs.

James Dean
Džeimss Dīns pie Ferrari stūres.

Viņam piederēja arī 1939. gada Chevrolet un balts 1954. gada sporta Porsche 356 Speedster. Pateicoties šim automobilim, viņš sadraudzējās ar automehāniķi Rolfu Vuterihu, kas Dīnu inficēja ar mīlestību uz autosacīkstēm. Ar Speedster viņš piedalījās pirmajās sacensībās. Un savu nākotni bez tām nespēja iedomāties.

Vēlāk Dīns Porsche 356 Speedster pārdeva un nopirka vienu no 30 dārgajām eiropiešu piegādātajām sporta mašīnām Porsche 550 Spyder – pirmo un vienīgo savu sacīkšu automobili.

Porsche 550 Spyder bija apgādāts ar 1,5 litru alumīnija četrcilindru 110 zirgspēku opozītdzinēju 1500RS, kas atradās mašīnas aizmugurē, ass priekšā. Tam bija četrpakāpju ātrumkārba, „sausā” kartera eļļošanas sistēma un gāzes sadales sistēma ar divām katra cilindru bloka sadales vārpstām.

James Dean
Džeimss Dīns pie Porsche 356 Speedster.

Viņš apgalvoja, ka, braucot ar Spyder, atpūšoties. Allaž piedalījās sacensībās. Īpaši ar tām aizrāvās, filmējoties „Dumpiniekā…”. Vienā no pašām slavenākajām un nežēlīgākajām ainām notiek sacīkstes gar pašu bezdibeņa malu, un tajā pašapliecināšanās nolūkā piedalās arī filmas varonis. Izrādījās, ka Džims Stārks ir paša Džeimsa spogulis. Viņiem raksturīga tā pati bezgalīgā vientulība, kad jūties kā pazudis, ātruma alkas un tieksme pēc pašapliecināšanās. Tā tika atrasta „paaudzes balss”… Šī filma kļuva par šo „sevi pazaudējušo”, nemiera pilno un „dieva nepieņemto” ļaužu manifestu, bet pats Džimijs ( īpaši pēc bojāejas) – par viņu elku.

Pēc filmas „Gigants” pabeigšanas viņš filmējās nelielā kinolentes reklāmā. Kad vajadzēja pateikt slaveno filmas frāzi: „Var izrādīties, ka dzīvība, ko izglābsi, ir tavējā,” viņš nezin kāpēc sacīja: „Var izrādīties, ka dzīvība, ko izglābsi, ir manējā.” Mistiska pārteikšanās…

James Dean
Džeimss Dīns pie Porsche 550 Spyder stūres.

Little bastard -130

Dīna Porsche 550 Spyder vēsturē palicis ar nosaukumu Little bastard („Mazais izdzimtenis”). Skaitlis 130 atbilda ātrumam, ko mašīna attīstīja. Tiek uzskatīs, ka šo nosaukumu izdomāja Džeimss. Tā nav. Autors ir viņa draugs Dīns Džefriss.

Par jauno mašīnu Dīns priecājās kā bērns. Restorānā pamanījis angļu aktieri Aleku Ginesu un scenāristi Telmu Mosu, viņš abus izvilka uz ielas, lai palielītos ar sudraboto brīnumu. Bet Aleks pēkšņi teica: „Ja tagad automobilī iesēdīsities, tieši pēc nedēļas šajā pašā laikā vairs nebūsit starp dzīvajiem.” Džeimss izbrīnījās, apvainojās un aizbrauca. No braukšanas ar šo Porsche (viņš gatavojās sacensībām) centās atrunāt arī Ursula Andresa, jo, kā pati teica, sajuta, ka ar mašīnu saistās  „neizskaidrojamas bažas un briesmas”. Dīns 1955. gada 30. septembrī gāja bojā avārijā. „Mazais izdzimtenis” nesaprotama iemesla dēļ iebrauca pretējā ceļa joslā un saskrējās ar mašīnu Ford, kurā pie stūres bija students Džons Tornpsids. Mehāniķis Rolfs Vuterihs, kas mašīnā atradās kopā ar Dīnu, tika ievainots. Cieta arī students. Dīns mira ātrās palīdzības mašīnā. Tiesu medicīnas ekspertīze pierādīja: tā pagriezt stūri Dīns nevarēja. Iznāk, ka vainīgs ir pats Little bastard…Mistika!

Viņš nodzīvoja tikai 24 gadus. Bija dīvains un neordinārs. Dzīvoja tā, it kā kuru katru brīdi pēc viņa var atnākt nāve. Šķiet, šis ir visievērojamākais upuris, kas pēc bojāejas kļuva fantastiski slavens.  Vesela jauno cilvēku paaudze Dīnā vairāk nekā jebkurā citā aktieri saskatīja pati sevi. Kāds publicists reiz teica: „Es domāju, ka Dīns ir leģenda. Un kļūdījos… Viņš ir reliģija.”

James Dean
Džeimss Dīns pie Porsche 550 Spyder „Little Bastard”.

Atriebība

Īsta mistika sākās pēc avārijas. Šķita, ka Little bastard atriebjas visiem un kā vien prot. Lūk, fakti. Sadauzīto mašīnu nopirka Dīna fanātiska pielūdzēja, miljonāre no Teksasas Anžela Perija. Atjaunojusi mašīnu, viņa tajā devās uz elka bojāejas vietu. Pilnīgi negaidīti Porsche iebrauca pretējā ceļa joslā un saskrējās ar pretī braucošo mašīnu. Anžela Perija lauza kaklu un turpat uz vietas nomira. Ekspertīze parādīja, ka sieviete nevarēja pagriezt mašīnu…

Par kārtējo upuri kļuva Džordža Barisa sporta autodarbnīcā strādājošais automehāniķis, kas mašīnas atliekas nopirka. Metāla lūžņu kaudze uzgāzās šim darbiniekam virsū un viņu savainoja. Vēlāk Bariss „izdzimteņa” riepas uzlika citam automobilim. Jau pirmajā braucienā abas pārsprāga, mašīna ietriecās sienā. Vadītājs kļuva par invalīdu. Pomonas autosacīkstēs 1956. gadā ķirurga Viljama Ešrika sporta mašīna, kurā bija uzstādīts bastard motors, apgāzās. Vadītājs tika savainots. Bet no mašīnas atrāvies ritenis trāpīja policistam Milleram pa galvu, izraisot smadzeņu satricinājumu. Terapeits Trojs Makhenrijs savai Ferrari uzmontēja slepkavīgās mašīnas aizmugures grozāmsprūdus. Sacīkšu laikā mašīna ietriecās kokā. Ārsts gāja bojā.

Džordžs Bariss tomēr nolēma atjaunot Little bastard. Smagā mašīna, kas veda bojāto virsbūvi, pēkšņi zaudēja vadāmību un apgāzās. Vadītājs paspēja izlēkt, bet, kad piegāja pie mašīnas, „izdzimteņa” kravas kaste viņam uzgāzās uz galvas. Nāve uz vietas.

Aktiera fani, uzzinājuši, ka Barisa garāžā stāv tas, kas savulaik bija elka mašīna, nolēma tikt pie suvenīriem. Viens centās nozagt stūres ratu un pret robotu metāla gabalu dziļi ieplēsa roku. Nākamo hospitalizēja pēc mēģinājuma nozagt asiņainā apvelkamā auduma gabalu…

Vēlāk tika nolemts Little bastard parādīt izstādē. Pārvadāšanas laikā tas izkrita no kravas mašīnas un uz autostrādes izraisīja lielu avāriju. 1959. gadā automobili atkal nosūtīja uz izstādi Jaunorleānā. Atrodoties jau izstādes stendā, tas pēkšņi pats no sevis sadalījās 11 gabalos. Iemeslu tā arī neizdevās noskaidrot. 1960. gadā „izdzimteni” aizņēmās Floridas ceļu patruļdienests kārtējai ceļu satiksmes drošības izstādei Maiami. Pēc izstādes Little bastard tika nosūtīts uz Losandželosu, bet pa ceļam bez pēdām pazuda. Pagaidām par jauniem tā upuriem nekas nav dzirdēts. Tiesa, runā, ka naktīs uz Amerikas ceļiem parādās spoku automobilis, kas ļoti atgādina Little bastard. Ja tas pēkšņi blakus nobremzē, pie stūres nevajag sēsties…

James Dean
Porsche 550 Spyder „Little Bastard” avārijas vieta, kur gāja bojā Džeimss Dīns.