Brūss Lieliskais

0
583
Bruce Willis

Pastāv tāda teorija, ka sabiedrībā ir dabas doti alfa tēviņi – stiprie puiši, kas neatskatoties metas cīņā ar ļaunumu, arī Visuma ļaunumu. Un vienmēr uzvar. Šāds „alfa” ir amerikāņu sapņa īstens iemiesojums, romantiķis un gluži vienkārši brašulis Brūss Viliss.

Viņa „alfa tēviņa” raksturs izpaudās jau bērnībā, kas tika aizvadīta Ņūdžersijas štatā (ASV). Uz Savienotajām Valstīm vecāki – tēvs amerikānis un māte vāciete – pārcēlās no Itaroberšteinas (Vācija), kur 1955. gadā piedzima Volters Brūss Viliss. Volters ir vārda Valters amerikāniskā interpretācija, bet Brūss (vāciskais Bruno) – īstais vārds. Tātad līdera (vēlāk – arī cilvēces glābēja) dotumi izpaudās jau tad, kad bija jāuzrauga divi jaunākie brāļi un māsiņa.  Kā jau pienākas, viņš tos izšķīra strīdu brīžos un samierināja. Īsāk sakot, visādi pieskatīja. Montklēras koledžā iekaustīja pārdarītājus, kas uzdrošinājās viņu kaitināt, apsaukājot par stostiķi. Reiz viņš sadomāja piedalīties skolnieku izrādē. Izgāja uz skatuves un… stostīšanās pazuda. Pēc tam liga atgriezās, bet Brūss jau zināja – skatuve viņu pārvērš par cilvēku bez trūkumiem. Kopš tiem jaunības laikiem viņš tiecās nokļūt uz skatuves un nonākt kadrā.

Vecāki izšķīrās, kad viņam bija 16 gadu. Bet 18 gados viņš sāka strādāt. Uzradās līgava, kas arī strādāja rūpnīcā, abi saderinājās… Taču notika traģēdija: avārijas laikā rūpnīcā gāja bojā līgava un labākais draugs. Brūsam šķita, ka dzīve ir beigusies. Sāka dzert. Pēc tam devās uz Ņujorku – to iekarot un uzveikt skumjas. Bija šoferis, apsargs, miesassargs, pārdeva sporta krekliņus, laboja mauriņa pļaujmašīnas, piepelnījās bāros, kur spēlēja mutes harmonikas un dziedāja. Un spēlēja nelielos teātros ārpus Brodvejas. Astoņdesmito gadu sākumā piedalījās epizodiskās lomās filmās „Grēkā krišana” un „Verdikts”. Bet 1976. gadā atgriezās mājās, jo uzskatīja, ka Lielajam ābolam veltījis pietiekami daudz laika. Māsa pierunāja vēlreiz mēģināt sasniegt amerikāņu sapni. Brālis paklausīja (kļuvis slavens, viņš māsai kā pateicības apliecinājumu uzdāvināja māju par miljonu dolāru). Ņujorkā viņš iekārtojās bārā par ārā metēju. Rajonu, kur bārs atradās, zīmīgi dēvēja par „Elles ķēķi”. Bet Brūss nebaidījās. Viņš neatlaidīgi gāja uz kinoprovēm. Puisi ņēma, taču izmantoja epizodēs. Drīz vien viņš bāru Elles ķēķī nomainīja pret bohēmisko Cafe Central. Kā raksta biogrāfi, „Brūss Viliss pa bāru braukāja ar skrituļslidām, tērpies kā izpletnis platās biksēs, saplēstā krekliņā un apsēju ap galvu… Viņš vienmēr kaut ko dungoja vai jokoja, vai spēlēja savas mutes harmonikas…”

Tiek uzskatīts, ka aktierim, protams, nepieciešams talants un jābūt strādīgam. Taču neiztikt arī bez Viņa Augstības Gadījuma. To apliecina Brūsa Vilisa karjera un liktenis. Gadījuma pēc viņš nonāca Losandželosā, kur izraudzījās aktierus galvenajai vīriešu lomai jaunajā kriminālseriālā „Aģentūra „Mēnesgaisma””. Tika meklēts pāris zvaigznei Sibillai Šepardei – ne tik daudz aktieris, cik „puisis, kas var doties turp, kur grūti elpot”. Sibilla Šeparde, ieraudzījusi Brūsu saburzītā jakā ar trīs dienas neskūtu bārdu, teica: „Tas ir viņš.” Bet drīz vien (seriālu TV demonstrēja piecus gadus)  viņa ienīda šo partneri, kas aktrisi bija aizēnojis, apskauda tā popularitāti un pat atļāvās būt rupja: sak, ja aktierim uz galvas būtu tikpat daudz matu cik pakaļā, viņš izskatītos estētiskāk. Patiešām, Vilisam sāka noiet mati. Kad Džeks Nikolsons par viņu pasmējās: „Draugs, tava galva drīz izskatīsies kā vistas ola,” Brūss aizbrauca uz Šveices klīniku. Par traku naudu viņam implantēja matus, taču arī tie sāka izkrist. Tad viņš paziņoja: „Esmu īsts vīrietis un pataisīšu mīkstu katru, kas to apšaubīs tikai tāpēc, ka man uz galvas ir maz matu.” Drīz projektu nācās slēgt: Vilisa un Šepardes attiecības ārpus kadra bija briesmīgas. Turklāt Brūss gribēja nokļūt lielajā kino…

Bruce Willis
Kopā ar Sibillu Šepardi 5 gadus filmējās seriālā „Detektīvaģentūra „Mēnessgaisma””

Brūss – žūpa un kauslis – 1987. gadā iepazinās ar Demiju Mūru, kas arī neizcēlās ar īpašu tikumību. Stundu pēc pirmajiem apsveicināšanās vārdiem un pirmajām glāzītēm  viņi jau bija gultā. Izveidojās dīvains pāris: kopā piedzērās – līdz sajēgas zaudēšanai un aizrautīgi skandalēja – līdz dūru vicināšanai. Drīz Demija palika stāvoklī. Brūss no laimes vai prātu zaudēja. Abi no prieka nevis piedzērās, bet nolēma ārstēties no alkoholisma. Drīz notika kāzas, bet 1988. gadā piedzima pirmā meita. Pēc trim gadiem pasaulē nāca otrā, vēl pēc trijiem gadiem – jaunākā meita. Vairāk nekā desmit gadus Amerika viņus apskauda. Holivuda lepojās. Tomēr laulība izjuka: vainīga bija neuzticība. Izšķīrās mierīgi, mantu sadalīja bez ķīviņiem. Demija Mūra 2005. gadā apprecējās ar Eštonu Kačeru, kas ir 15 gadus jaunāks par viņu. Brūss 2007. gadā atzinās, ka joprojām mīl Demiju. Bet 2009. gadā Brūss Viliss apprecējās ar gados jauno Demijas Mūras kopiju, modeli Emmu Hemingu. Viņai 2012. gadā piedzima  meita.

Bruce Willis
Brūss un Demija 1988.gadā.

Lielajā kino Brūss arī nokļuva nejauši. „Cietajā riekstā” (1988) režisors gribēja filmēt Stalloni, bet tas pieprasīja pārāk lielu honorāru. Turpretī Viliss nekaprīzējās…

Šī spriedzes filma ar trikiem, sprādzieniem, skriešanu, kaušanos, jociņiem un varoni policistu kļuva par aktiera vizītkarti. Filmai bija satriecoši panākumi. Brūsa karjera uzlēca nepieredzētos augstumos. Bet viņš pats aizēnoja untumaino Stalloni un vareno Švarcenēgeru. Lai gan Vilisa slava bija saistīta ar viņa kā stiprā puikas tēlu („riekstiņa” turpinājumi arī bija veiksmīgi!), Brūss nebaidījās eksperimentēt un pārbaudīt sevi citās lomās. Sekoja „Hudzonas vanags” (1991), „Nakts krāsa” (1994) un citas. Tomēr, kā uzskata kritiķi, par labākajām kļuva otrā plāna lomas tādās filmās kā „Krimināla lasāmviela” (1994) un „Muļķu nav” (1994). Fanātiskie pielūdzēji ir pārliecināti: vispārliecinošāk Brūss darbojas brašo pušu lomās. Un, patiesi, viņš ir lielisks debesskrāpju, lidostu, pilsētu un Zemes  glābēja lomā, bet Visuma katastrofas novēršanā viņam neviens nespēj līdzināties.

Bruce Willis
SKadrs no filmas „Piektais elements”

…Reiz Olivers Stouns vēstulē Kevinam Kostneram rakstīja: „Cik labi, ka es pazīstu Brūsu. Viņš ir mūsu paaudzes Bogārds.” Uzzinājis par to, Brūss bija aizkustināts: „Stouna kungs, gribu Jums pateikties. Ja kas, esmu gatavs darbam. Ja būs vajadzīga apsūbējusi zvaigzne, esmu Jūsu.” Ja runājam par zvaigznes slavu, Brūss sevi uzskata par zvaigzni. Bet uzsver: „Man nav zvaigžņu slimības, es neprasu savā istabā salikt 40 sveces vai aizvākt visas konfektes zaļā krāsā…” Taču ne par kādu naudu viņš nepiedalīsies filmā, kuru uzskata par nepareizu idejiskā ziņā. „Man ir morāles kodekss, un es zinu, kur un kad pārkāpju robežu starp labo un ļauno.”

Bruce Willis
Kadrs no filmas „Cietais rieksts-5”

„Armagedona” sakarā viņš reiz teica: „Ja to uzskatām par nākotnes pareģojumu, tad pasaules gals būs ļoti trokšņains, ar muļķīgiem dialogiem.” Lai nav dialogu vispār, lai trokšņa un muļķības ir vēl vairāk. Ka tikai ir viņš – protams, nepavisam ne skaistulis, bet tāds, kuriem visu atdosi. Tas, kurš atradīs, izglābs, piespiedīs pie krūtīm, pasargās no nelaimēm un likstām. Brūss Lieliskais.

…Un vēl viņš ieskaņo multiplikācijas filmas, un viņam tas ļoti patīk.

Bruce Willis
Kopā ar tagadējo sievu Emmu Hemingu